Kako izaći na kraj s kućanskim poslovima?
Od kada smo postali roditelji promijenilo se mnogo toga, ali ono što je ostalo isto su neizostavni kućanski poslovi, kupnja namirnica, kuhanje, pranje suđa i odjeće….. Moram na početku reći, kako nitko tko ima ili je imao malu djecu ne očekuje da vam kuća blista 24/7! Ukoliko ipak imate nekoga tko će vam dolaziti u posjet i prstom prolaziti po policama kako bi provjerio stanje sloja prašine ili pomicao zavjese kako bi provjerio čistoću prozorska stakala, razmislite da li takvu osobu želite ponovno u svom domu.
Kako se je po pitanju obavljanja kućanskih aktivnosti organizirao naš mali tim te kako neke poslove smanjiti ili obaviti u kraćem roku pišem vam u nastavku.
- Dan kad vam u posjet dolazi mama ili svekrva pripremite bebu za izlazak i prepustite da ona ode u šetnju. Tih sat-dva ostanite kod kuće, skuhajte si čaj ili kavu, odmorite, meditirajte, radite ono u čemu vi uživate. Ukoliko se nakon toga osjećate odmornije usišite kuću ili operite podove. Sasvim dovoljno!
- Ne zadavajte si previše dnevnih zadataka. Napravite tjedni raspored poslova. U danu odradite samo ono što ste za taj dan zacrtali, bez obzira što se ne osjećate umorni ili smatrate da imate vremena “za još samo nešto”. Radije preostale trenutke posvetite sebi dok bebica spava svoj popodnevni san.
- Na bočnoj strani frižidera ili dijelu zida nalijepite foliju po kojoj kredom možete zapisivati dnevne zadatke. I držite ih se!
- S unutarnje strane jednog kuhinjskog ormarića zalijepite papir na kojem ćete zapisivati koje vam sve namirnice nedostaju. Tako će vam biti puno lakše planirati kupnju. Isto napravite u kupaonici i špajzi. Slikajte papirić i pošaljite poruku mužu da on odradi kupnju nakon posla.
- Složite tjedni meni obroka.
- Velike kupnje namirnica obavljajte na tjednoj bazi u skladu sa ranijim menijem.
- Koristite on-line kupovinu umjesto odlazaka u velike shopping centre. Definitivno velika ušteda vremena i živaca.
- Kuhanje ručka obavljajte navečer za idući dan. Ovo i danas prakticiram! Od kada su mi dječica prespavala noć, a ja se napokon odmorila uhvativši normalni ritam, ručak kuham većinom navečer. Naime, uz klince koji su počinjali puzati i hodati, kuhanje tijekom dana mi je bila nemoguća misija. Bilo kakvo varivo ili drugo jušno jelo vrlo je jednostavno pripremiti dan ranije i idućeg ga samo podgrijati. Čak i brojna druga jela poput lazanja, bolonjeza, gulaša… Svu pripremu sam odrađivala večer prije, od rezanja povrća do ribanja sira.
- Uvijek kuhajte “na veliko”. Juhu, bolonjez, variva…. kuhajte u najvećem loncu. Odvojite ono što ćete iskoristiti kroz dan-dva, a ostalo zamrznite u manjim porcijama dostatnim za jedan obiteljski obrok.
- Sušilica rublja se nama pokazao jednim od najkorisnijih uređaja u koji smo uložili.
- Podijelite poslove sa ostalim članovima obitelji.
O ovom zadnjem mogla bih još pričati, ali zaista za sebe mogu reći da sam sretna što imam muža kojem kućanski poslovi nisu nepoznanica. I prije nego što je mene upoznao morao je znati kako funkcionira usisavač ili perilica rublja. 🙂
Marija
2 komentara
Petra P. - Organizirajte se!
Slažem se skoro sa svim napisanim, jedino ja volim čavrljati sa svojima kad mi dođu u posjet pa mi je žao to vrijeme koristiti za tuširanje. Evo još nekih mojih trikova: imam isplanirani mjesečni meni (kojeg sad prilagođavam ovisno o tome što je u sezoni), obroci koje radim gotovi su za max sat vremena (brzo i jednostavno, je l’), kupnju namirnica obavlja suprug – popis pišem na mobitel gdje imam napisane sve namirnice koje koristimo pa onda samo kratko provjerim špajzu i frižider i vodim se tim podsjetnikom, imam raspored čišćenja i pranja rublja ?, peglam samo “novu” odjeću… Želja mi je još jednog dana nabaviti perilicu suđa, a možda i sušilicu (ni meni se baš ne sviđa stalke razvlačiti po kući). Vidim da dosta slično razmišljamo + možda bih se i ja trebala okušati u kuhanju na “veliko” (ja idiot i njoke svaki put iznova pravim umjesto da ih napravim u većim količinama i zamrznem – sad bi mi tu dobro došao onaj emotikon fejspalm, ha ha ha).
srecanakvadrat
Hvala puno na komentaru! 🙂 Odlična mi je ideja sa peglanjem samo “nove” odjeće. Mi smo isto peglanje u potpunosti reducirali. Uglavnom peglamo ono što zaista ne možemo bez toga obući jer se u pranju jako zgužva pa da ipak izgledamo pristojno dok izađemo iz stana. 🙂